מבחני מחוננים – האם הם באמת עוזרים ואיך אפשר להתכונן אליהם?

התרגשות רבה חלה אצל הורים וילדים בכיתות א-ב, לפני המועד בו הילד אמור לעבור מבחן מחוננים. מדובר על מבחן שמערכת החינוך מבצעת דרך מוסד הלימודים בו הוא לומד, מתוך כוונה לבחון אילו ילדים נחשבים מחוננים ואילו לא.

המטרה של מערכת החינוך, כאמור, היא לגלות האם יש בשכבות אלו ילדים בעלי אינטליגנציה גבוהה משאר הילדים וביחס לגיל שלהם, מה שמלמד ברמה מסוימת, שהם מחוננים ולכן צריך להתאים להם מוסד חינוך או מסלול לימודים מתאים. יכול להיות שילד שעובר את המבחן יקבל הצעה לעבור ללמוד בבית ספר למחוננים שנמצא ביישוב או ביישוב סמוך, או להבדיל, תינתן לו אפשרות ללמוד יום אחד בשבוע בבית ספר זה. ישנם מקרים, בהם בבית ספר עצמו אפשר יהיה לפתוח כיתת מחוננים עם תוכנית לימודים מותאמת.

לפני שנענה על השאלות האם מבחני מחוננים יכולים לעזור וכיצד אפשר להתכונן אליהם, חשוב להבהיר, שכל החלטה אודות עתידו של הילד מתקבלת על ידיו הוריו בלבד, כמובן בהסכמתו, וכן אם יש צורך לבצע שינויים מסוימים, למשל, אם הוא יצטרך ללמוד מחוץ ליישוב או רחוק מביתו, אזי שמערכת החינוך או הרשות המקומית, יצטרכו למצוא את ההתאמות הנדרשות לגבי הסעות ודברים אחרים, בשביל לאפשר לו להגיע ללימודים בצורה בטוחה.

האם מבחן מחוננים יכול לעזור?

בעיקרון, המטרה של מבחני מחוננים, כפי שציינו, היא לאתר ילדים שיש להם פוטנציאל לימודים גבוה. המבחן בנוי בצורה כזו שהוא אמור לספק תשובות על כך. כלומר, הוא בנוי באופן כזה שאפשר יהיה לדעת לפני התוצאות שהילד מקבל במבחן, האם באמת יש לו פוטנציאל או לא. המבחן כולל התייחסות גם לשאלות בעברית, בחשבון ובחלק השני שלו גם התייחסות לצורות.

באופן טבעי, המבחן רק מלמד על פוטנציאל. כלומר, הוא לא יכול להבטיח שהילד באמת יצליח. אם הילד יועבר למסלול של מחוננים ולא ילמד, אז לא משנה מה התוצאה שהוא קיבל במבחן, הרי שהוא לא יממש את הפוטנציאל שלו. מצד שני, אם ילד לא יעשה מבחן מחוננים וימשיך ללמוד במסגרת רגילה, יכול להיות שהיא לא תספק לו את הכלים הנדרשים בשביל לממש את הפוטנציאל שלו. יתרה מזו, הרבה פעמים ילדים מחוננים משתעממים בכיתות רגילות מאחר וחומר הלימודים קל מדי עבורם.

איך לומדים למבחן בצורה נכונה?

היום אפשר למצוא מסלולי הכנה שונים עבור ילדים המבקשים לגשת למבחן ולהצליח בו. מדובר על מסלולים שמלמדים את הילד איזה חומר עליהם ללמוד לקראת המבחן, איך הוא בנוי, איך ללמוד נכון בבית, איך לגשת ולענות על שאלות ועוד.

ההכנה יכולה לעזור לא רק בשביל לספק לילד את הכלים והחומר הדרושים לו, אלא גם בשביל להרגיע אותו ולאפשר לו לגשת למבחן בראש שקט ובלי לחץ.

מה חשוב לעשות בביטוח נסיעות?

בקרוב מאוד אתם עומדים לטוס לחו"ל? ההתרגשות ככל הנראה בעיצומה. ישנם לא מעט מקומות שווים שכדאי לכם לטוס אליהם כל עוד הינכם יכולים לעשות זאת.

סוגי בדיקת אבהות

בדיקת אבהות היא דרך לאמת את האב הביולוגי של הילד. ישנם סוגים רבים של בדיקות אבהות זמינות, וניתן להשתמש בהן למטרות שונות. שליחה באתר http://isgt.org.il

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

חרדה והטיפול בה

חרדה היא מצב בריאותי נפשי המאופיין בתחושות של דאגה ועצבנות, לעיתים עד כדי כך שהיא עלולה להפריע לחיי היומיום. הפרעות חרדה הן מחלת הנפש הנפוצה

נעלי ספורט לנשים

נעלי ספורט לנשים זה מצרך חיוני ובסיסי ביותר לכל מתעמלת באשר היא. רכישה של נעליים המיועדות לפעילות ספורטיבית בה את משתתפת חייבת להיות רכישה חכמה

אימון אישי

אימון פסיכולוגי אישי הוא סוג של טיפול המסייע לאנשים עם בעיות נפשיות, כולל PTSD, חרדה, דיכאון והתמכרות. שליחה באתר http://selfhelp.org.il תוכלו למצוא עוד הרבה מידע